Artık Network Marketing Sektöründe Yokum!

Uzun zamandır Network Marketing sektörüyle ilgili bir çalışma yapmıyordum. Uzun uzun düşündüm, bundan sonra ne yaparım diye.. Bir şirkette yeniden bir şeyler yapar mıyım, yoksa bu sektördeki çalışmalarıma son noktayı koyar mıyım diye çok kafa yordum. Benim için hangisi hayırlıydı? Ne yapmalıydım? Ve sonuç olarak bu sektörde artık hiçbir çalışma yapmamaya karar verdim.

Çok detaya girmeden sektörle ilgili yaşadıklarımı anlatmak istiyorum; 2010 sonu 2011 başı gibi bu sektöre adım attım. Araştırmacı yanım ve bilgi paylaşmayı sevdiğimden dolayı networkmarketingokulu.com u kurdum, bu siteyle sektörde tanınan biri oldum. Yazılarımla birçok insana fikirlerimi aktardım, geri dönüşler genelde çok güzeldi ve bu beni mutlu ediyordu.

i quit Hep savunduğum şu oldu; bu iş modeli çok iyi ve yararlı olabilecek bir dinamizme sahip fakat insanlar bunu kötü yönde kullanabiliyor. İnsanlara titan tarzı sistemleri ve bu sistemi kötüye kullananları anlatmaya, onları uyarmaya çalıştım. Aldığım geri dönüşler çok ilginçti. Kimisi "tamam senin sayende X isimli şirketin titan tarzı bir sistem olduğunu anladım." dese de, bunların sayısı hedeflediğimin çok altındaydı. Bakıyordum, adam benim titan sistemler ile ilgili makalemi paylaşıyor, "Aman ha, titan sistemlerden uzak durun diyor" ama kendisi titan sistemin tam göbeğinde. Sonra anladım ki, insanlar neyi görmek istiyorlarsa onu görüyorlar. Ve bakıyorum hala Titan sistemler çok rağbet görüyor. Ülkemizde insanlar ürün satışıyla uğraşmak istemiyor, kolay olsun istiyor, doğruyu yanlışı kendine göre şekillendiriyor ve aktarıyor. Ben de şu ana kadar hiç şirketlerle ve insanlarla uğraşmadım, fikirsel olarak yaklaştım, şirketler üzerinden yorum yapmayı etik bulmadım çünkü.. Neyse bir insanın bile yanlışları görüp, doğruları seçmesine yardımcı olduysam ne mutlu bana.. Belki çok istediğim o devrimsel dönüşümü yakalayamadım ama yine de faydalı olduğuna inandığım şeyleri insanlara aktardım ve bir kısım insan anlatmak istediklerimi anladı.

İşin bir de bana bakan tarafı var tabi. Samimi olacağım, sahada çok başarılı olduğum söylenemez. Tamam yeri geldi büyük gruplarda kurduk, yeri geldi çok başarısız da olduk. Kazandık, kaybettik vs. Ama sonuç önemlidir; sonuca baktığımızda da açık ve net gözüküyor ki, başarılı olamadım. Başarılı olamamamın nedenlerini de biliyorum aslında.. Öncelikle her şeyi doğru ve dürüst olsun istedim ama benim bu çizgimi yeri geldi seçtiğim şirketin politikası, yeri geldiği seçtiğim sponsorun yanlış hareketleri bozdu. Yani hatalı seçimler yaptım. Kimseye suçu atacak değilim. Benim için hataların odağı benimdir. Her şey doğru-dürüst ilerlesin diye diretmeseydim, kazanayım da nasıl kazanırsam kazanayım deseydim, başarılı olur muydum? Bilemiyorum.. Ama başarılı olabilmem için bu gerekiyorsa, şükür ki olamadım. Değinebileceğim çok konu var da, işte üstünde konuşmak istemiyorum, uzatmak da istemiyorum..

Yanlış anlaşılmasın, bu sektörde doğru-dürüst çalışan şirket ve insanlar yok mu? Var.. Var ama inanın çok az.. Bu durum nereye gider bilmiyorum ama şunu biliyorum ki, bu sektöre akıllı başlı bir dış müdahale(bilinçli bir devlet müdahalesi olabilir) gelmezse, sektördekilerin "yahu biz ne yapıyoruz?" diyerek kendileriyle yüzleşmeye hiç niyeti yok. Umudum azalsa da, umarım böylesine güzel bir iş modeli, kişisel ve kurumsal yanlışlardan dolayı heba olup gitmez.

Tabi ki girişimciliği bırakmayacağım, istesem de yapamam. Benim asıl uzmanlık alanım olan internet sektöründe çalışmalarımı ve girişlerimi sürdüreceğim inşaallah..

Network Marketing Okulu'nu Satıyorum..

network marketing okulu2011 Eylül'ünde yayına başlayan Network Marketing Okulu'nu da en azından şu ana kadar olan emeklerimin bir kısmına değsin diyerek satacağım. Bu proje şuan eşsiz bir konumda, satmak için de acelem yok, değerinde alıcısını bulunca satacağım. Kimin eline düşer, kim bununla ne yapar konusunu bilemiyorum ama inşaallah iyi yönde kullanacak insanlar tarafından satın alınır. Sen kötüsün sana satmam mantığını güdemeyeceğim gibi gözüküyor. Hayırlısı bakalım.. İlgilenen olursa, proje dökümanı hazırladım, size gönderebilmem için bana herhangi bir iletişim kanalıyla ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (3)

Neslihan temel
Üzdünüz.. Tüm olumsuzluklara rağmen devam etmeniz gerekmez miydi? Sayenizde birçok insan sözlükler yerine sizin sayfanıza girerek sektörün güzelliğini öğrendiler..
Cevapla
Atakan Cengiz KURT
Sayın Mustafa Bey bu yazınızı okuyunca sizin adınıza ayrı bir üzüntü yaşadım. bu sektörde iyi bilgiler paylaşarak bir çok kişiye ışık tuttuğunuzu gördüm. fakat sektör içinde bir çok şirket var. çoğu kişinin sektör içinde güçlü şirketleri araştırmadan bu işe atıldığını gördüm. platform aynı olabilir fakat şirket bu işte çok çok çok önemli. sizi önemli noktaya taşıyanda bu işte ki inancınız ve devamlılığınızdır. sizin doğru bir şirket seçiminizle çok daha başarılı olacağınıza eminim.
Cevapla
ibrahim köksal
merhaba mustafa bey sizinle network marketing sektörü hakkında bir söyleşi yapmak isterim. Eğer istanbul'da iseniz görüşmek isterim. Sadece fikirlerinizi bu denli değiştiren şeyleri önemsediğimden.
Cevapla

Popüler İçerikler