Backlink Nedir? Backlink Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Backlink, bir siteden diğer bir siteye verilen bağlantı/link anlamına gelir. Bu linkler direk sitenin ismine olabileceği gibi(Örn: www.mustafayasar.net), bir kelime öbeğine de olabilir(Örn: SEO). Bir linkin verildiği kelime öbeğine anchor text diyoruz. İleride yapacağımız backlink çalışmalarında anchor text ve title etiketi çeşitliliğine çok dikkat etmenizi öneririm. Bir sitenin bir anahtar kelimesi üzerinde çalışırken işlemlerinizin daha doğal görünümlü olması için çeşitlendirmek önemlidir.

Örneğin;

<a href="http://www.basari.org" title="kişisel gelişim, değişim, başarı">Kişisel Gelişim</a>
<a href="http://www.basari.org" title="kişisel gelişim ve değişim">Kişisel Gelişim</a>
<a href="http://www.basari.org" title="kişisel gelişim ve değişim, başarı">Kişisel Değişim</a>
<a href="http://www.basari.org" title="kişisel gelişim">www.basari.org</a>
<a href="http://www.basari.org">kişisel gelişim</a>

Unutmayın; SEO'da çeşitlilik ve doğallık önemlidir. Yapacağınız her işlemde bunu düşünün, bu işlem doğala yakın bir işlem mi? Mesela sitenize gelen tüm backlinkler, anchor text ve title ile birlikte yukarıdakilerden sadece biri olsa, doğal olur muydu? Tabi ki olmazdı. Birbirinden bağımsız siteler aynı kelimelerle aynı şekilde referans vermesi pek doğal gözükmez, Google'da bunu fark edebilir ve sitenizi cezalandırabilir.

Backlink Çeşitliliği ve Sürekliliği

Backlinkin anchor text ve title etiketi açısından çeşitliliği önemli olduğu gibi, sitenize backlink veren diğer sitelerin de çeşitliliği önemlidir. Örneğin; siteniz devamlı, forumlardan backlink alıyor ama sosyal medyadan, imleme sitelerinden hiç backlink yok, bu sizce doğal bir durum mu? Bir site popülerleşiyor ise, çeşit çeşit platformlarda konuşulmaya başlar.

Backlink çeşitliliği kadar sürekliliği de çok önemlidir. Bir backlink 2 ay sonra kaldırılırsa Google bunu para ile satın alınmış bir backlink olduğunu anlar ve bu backlinkin size verdiği yükselişi geri alabilir.

Backlink Tıklanma Oranı ve Sitenin Hiti

backlink nedirBacklinklerde diğer bir önemli noktada tıklanma oranıdır, backlinklerin tıklanma oranı, onun referans olma anlamındaki geçerliliğini arttırır. Google ve diğer arama motorları, bir backlinkin tıklanma oranını tam olarak ölçemez, bunu ölçmesi için bir aracının kullanıcı veya web sitesi tarafından kullanılması gerekir. Google Analytics veya Toolbar gibi. Dolayısıyla backlinkin tıklanma oranının yanında, sitenin hiti de önemlidir. Yani bir sitenin backlink oranı yükselirken hitinde bir değişme olmuyorsa, bu anormal bir durumdur. Dolayısıyla bu konuya da dikkat etmeliyiz.

Otomatik işlemlerden uzak durun..

Piyasada otomatik backlink kasan birçok program görebilirsiniz fakat bunlardan uzak durmanızı şiddetle öneririm. Google, genelde otomatik işlemleri anlayabiliyor ve buna karşılık ceza kesebiliyor. Özellikle web sitesi henüz yeni ise..

Birçok backlink kazanma çeşidi var. Bunları zaman içerisinde teker teker inceleyeceğiz. İnceleyeceğimiz tüm taktiklerin doğal görünümlü olmasına ve etkisinin kanıtlanmış/denenmiş olmasına özellikle dikkat edeceğiz.

Yorumlar (1)

Madeni Yağlar
Üstad eline sağlık çok başarılı.
Cevapla

Popüler İçerikler

 • Meta Tag(Etiketi) Nedir, Nasıl Olmalıdır? SEOya Etkisi Nedir?

  Meta tagları(etiketleri), web sayfalarının bilgi etiketleridir. HEAD etiketleri arasında yer alırlar. Kullanıcılara ve arama motorlarına içerik ve sa..

 • Facebook Hesabını Twitter'a Bağlamak

  Facebook hesabınızdaki paylaşımlarınızın Twitter'da da görünmesini istiyorsanız aşağıdaki işlemleri adıma adım takip ederek işlemi tamamlayab..

 • Twitter Hesabını Facebook'a Bağlamak

  Twitter hesabınızda gönderdiğiniz yazıların ve retweetlerin Facebook profilinizde de görünmesini istiyorsanız aşağıdaki işlemleri adım adım yap..

 • Anlayamıyorum!

  Çok şey yaşıyoruz, farklı şeyler, çok farklı şeyler.. Zorluklar yaşamak, sıkıntı çekmek, iniş çıkışlar, bunların hepsi normal.. fakat ben ..