'Benim Dünyam' Demişsin Ama Bu Bildiğin 'Black'

Film kültürüm pek iyi değildir fakat en çok etkilendiğim ve aynı zamanda sitemde de yorumlayıp sizlere önerdiğim tek film olan Black ile ilgili bir durum oluşunca yazmadan edemedim. Bir arkadaşın Twitter'da yaptığı yorumda gördüm, Benim Dünyam diye bir filmin vizyona gireceğinden ve Black filminin kopyası olduğundan bahsediyordu, hemen dikkatimi çekti. En fazla ne kadar kopyalanmış olabilir dedim içimden, fragmanını açtım, izledim ve dedim ki; Evet, en fazla bu kadar kopyalanabilir.

Bunu yazarken tek derdim Black filmi değil; buradaki olay, bir insanın veya kurumun ürettiği içerikleri, kaynak belirtmeden, kendi üretiminmiş gibi kolayca ve saygısızca kullanma oranı yüksek bir toplum olmamızdır. Benim gibi, içerik üreten birçok internet yazarı bu durumdan mustarip, yazılarımın kaynaksız kullanılmasını umursayan birisi değilim fakat insanların genel anlamda böylesine saygısız olması beni çok rahatsız ediyor.

Neyse konumuza dönelim, Black filmini izleyen herkes, Benim Dünyam filminin fragmanını izler izlemez, bunun birebir kopya olduğu hissine anında kapılır. Nitekim fragmanı izledikten sonra yaptığım arama sonucu, Black filminin yönetmeni olan Leela Bhansali'nin Benim Dünyam hakkındaki açıklamasını ve TMC şirketinin cevabını gördüm. Leela Bhansali tarafından yapıldığı söylenen açıklamanın gerçek olup olmadığı tartışılsa da, bahsi geçen açıklama tamamıyla yerinde olmuş.

benim dünyam - black

TMC iki şey söylüyor; "bu bir kopya değil uyarlamadır" ve "maddi ve manevi gereklilikler sağlanmıştır" yani diyor ki, her şey yerinde ve yasal. Öncelikle bir şeyin yasal olmasıyla, etik olması tamamen ayrıdır. Her şeyin telifini ödeyip, yasal hale gelebilirsin ama etik olabilmen için, fragman da, filmin de başına Black filminden alıntı yapıldığını belirtmen gerekir. Bu Black filmine saygının yanında izleyiciye karşı dürüst olmaktır. Uyarlama konusuna gelince de, uyarlama bir konunun veya hayatın farklı bakış açıları ile değerlendirilmesidir. Daha film yayınlanmadı ama fragmanı izleyince ayrıntılarda bile birebir uygulama olduğu gözüküyor. Bazı sahneler tüm konseptiyle beraber alınmış, yani buna kopya değil uyarlamadır demek biraz vicdansızlık olmuş.

Black izleyenler beni çok iyi anlıyor, izlemeyenler ise mutlaka izlesin, hem filmin kendisi çok iyi, hem de ne demek istediğimi çok daha iyi anlarsınız ve böyle şeylere prim vermezsiniz. Türkçe alt yazılı şekli bir sene önce Youtube'a yüklenmiş ve kaldırılmamış, sanırım şirket telif hakkını önemsemiyor, yoksa kaldırırdı diye düşünüyorum. O yüzden burada paylaşıyorum ve sizin de bu filmi izleyip, izlettirmenizi öneriyorum. Ayrıca bu film ile ilgili önceden yazdığım yazıyı da inceleyebilirsiniz. => İzlediğim En Etkileyici Film; Black!

Peki, Black filmi neden böylesine aleni bir şekilde kopyalanmıştır?

Bu soruyu düşündüm ve şöyle bir sonuç çıkardım; Öncelikle Black filmi o kadar etkili bir konuya sahip ki, izleyip de gözyaşlarına boğulmayan ve etkisi altında kalmayan insan yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla konusuyla bu kadar etkili olan ve Türkçe dublajı yapılmamış bir filmin getirisi çok net ve kesindir. Yani önceden denenmiştir, tutar mı riski yoktur. Bizim insanımızın da duygusal olması göz önünde bulundurulunca olay daha da güzel ve garanti gözüküyor. Herhangi bir senaryoda ne kadar iddialı olursanız olun, tutma garantisi yoktur fakat konunun ön plana çıktığı ve önceden işlenip başarılı sonuçlar alınan bir film illaki Türkçe uygulamasında da tutacaktır, şüphe yoktur. Yani diyorum ki böyle bir film izleyici ve memnuniyet garantilidir.

Ayrıca polemik konusu olan filmler bedava reklam potansiyeli taşıyor. Mesela ben bu yazıyı olayı kınamak ve hoşuma gitmediğini belirtmek için yazsam da, bir nevi reklam olmuş oluyor. Dolayısıyla insanlar ne kadar kınasa da merak duygusu galip geliyor ve kendini izlettiriyor. Sonuç olarak getirilerinin götürülerinden fazla olduğu bir seçim olmuş. Sanat değil, para konuşmuş..

 

Black Filminin Fragmanı

Benim Dünyam Filminin Fragmanı

Yorumlar (3)

Serkan Duman
Black filminin yeri çok ayrı bir yerde bunu izleyen herkez kabul edicektir zaten... Bu konu hakkında tartışmam bile zaten...
Yalnızca birşey söylemek istiyorum... Benim dünyam filmi kopya, taklit vb. şeyler değil sadece tekrar çekimidir... Bunu araştırıp bakarsanız yapımcılarının da bunu kabul edip Black filmi yapımcıları senaristi ve yönetmeniyle konuşup izin alarak çektiklerini bilirsiniz... Dünya üzerinde bunun örnekleri çok mevcuttur... örneğin Godzilla, King Kong , Titanik(2o tekrarı çekilmiştir) Spider man vb. buna benzer bir çok örnek verilebilir... Şimdi dünya çapında prodüksiyonlar yapınca oluyosa Türkler yapınca neden çakma kopya taklit gibi yakıştırmalar yapılıyor ? Bu filmin zaten aynı filmin tıpa tıpı olacağı açıklanmıştı. Filmi tekrar ülkemiz sinemasında çekileceği açıklanmıştı... Demem şu ki film kopya taklit veya çakma değil TEKRAR ÇEKİM dir... Keşke ülkemiz sinemasını bukadar yermeden biraz araştırsaydınız... ( Bu arada black filminin kalitesini mükemmelliğini tartışmasız olarak kabul ediyorum)
Cevapla
ahmet altuntas
Hellen Keller'in hayat hikayesini anlatan film. Şahsen Black'i daha çok beğendim.
Cevapla
Merve Gelir
Güzel demişsiniz, yasal olmak başka etik olmak başka..

Ben hala bir tv kanalından Benim Ddünyam'ın vizyon tarihinden kısa süre önce Black'i yayınlaması konusunda diretiyorum. Yok mu bir babayiğit..
Cevapla

Popüler İçerikler

 • Meta Tag(Etiketi) Nedir, Nasıl Olmalıdır? SEOya Etkisi Nedir?

  Meta tagları(etiketleri), web sayfalarının bilgi etiketleridir. HEAD etiketleri arasında yer alırlar. Kullanıcılara ve arama motorlarına içerik ve sa..

 • Facebook Hesabını Twitter'a Bağlamak

  Facebook hesabınızdaki paylaşımlarınızın Twitter'da da görünmesini istiyorsanız aşağıdaki işlemleri adıma adım takip ederek işlemi tamamlayab..

 • Twitter Hesabını Facebook'a Bağlamak

  Twitter hesabınızda gönderdiğiniz yazıların ve retweetlerin Facebook profilinizde de görünmesini istiyorsanız aşağıdaki işlemleri adım adım yap..

 • Anlayamıyorum!

  Çok şey yaşıyoruz, farklı şeyler, çok farklı şeyler.. Zorluklar yaşamak, sıkıntı çekmek, iniş çıkışlar, bunların hepsi normal.. fakat ben ..