Domain ve Hosting Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Domain(Alan Adı) Belirlemek

Domain seçerken öncelikli etken projenizin niteliği olmalıdır. Özgün bir proje geliştiriyorsanız kesinlikle arama motorlarına beğendirmek için isim seçmeyin. Sadece kullanıcıların beğeneceği ve benimseyeceği bir isim düşünün.

domain seçimi

Farz edelim ki; Orta ölçekli ve arama motorlarını baz alan bir proje geliştiriyorsunuz ve alan adınızın da size ayrıca fayda sağlamasını istiyorsunuz. Bu durumda öncelikle hedef kelime veya kelime grubunuzu belirlemelisiniz. Örneğin, hedef kelimemiz "ucuz tatil" olsun. Bu durumda alan adınızda "ucuz" ve "tatil" kelimelerinin bulunması avantaj sağlayacaktır. Bu iki kelimeden bir tanesinin bulunması da fayda sağlar. Arama motorlarındaki avantajları açısından örnekleyecek ve sıralayacak olursak; ucuztatil.com, tatilkeyfi.com, ucuzlukrehberi.com şeklinde sıralayabiliriz. (Buradaki alan adları ile bir ilişki bulunmamaktadır. Rast gele yazdım.) Ayrıca mümkün olduğunca alan adı içerisinde "-" kullanmamaya ve çok uzun olmamasına özen göstermeniz yararınıza olacaktır.

Domain Uzantısı Seçimi

Domain uzantısını seçerken önceliği .com ve .net uzantılarına vermelisiniz. Tabi bir video sitesi projesi geliştiriyorsanız .tv uzantısı da uygundur. Burada önemli olan isminizin hafızada kalıcı nitelikte olmasıdır. Dolayısıyla en çok kullanılan uzantılar olan .com, .net, .org gibi uzantılar kullanıcıların hafızasına daha kolay yerleşecektir. Google'ın hangi uzantıyı önemsediği ya da böyle bir öncelik sırası olup olmadığı konusunda kesin bir şey yoktur. Fakat .edu ve .gov uzantılı alan adlarının kamu sitesi olması ve tamamen hizmet amaçlı olmasından dolayı genel olarak torpilli oldukları bilinmektedir.

Domain Başlangıç ve Bitiş Tarihleri

Domainin kaydının yapıldığı tarihin ne kadar eski olduğunun ve bitiş tarihinin ne kadar ileri tarihte olduğunun Google açısından önemli olduğu söylenir. Tabi ki öyledir fakat alan adının kayıt edildiği tarihten ziyade alan adının hizmet vermeye başladığı tarihin önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü mantık olarak; Google senin kayıt tarihinle değil, deneyimli olmanla ilgilenir. Bitiş tarihi konusunda ise, çok önemli olmasa da 3-4 sene ileri tarihe kayıt yapmakta fayda var.

Hosting seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu noktada önemli olan kesintisiz ve hızlı hizmet alabilmektir/verebilmektir. Arama motoru botları sitenize taramak için geldiğinde sunucunuz cevap vermezse veya içeriği okurken yavaşlıktan dolayı zorlanırsa ne olacağı malumdur. Tabi ki bu durum sizin için zararlı olacaktır. Ne kadar güzel bir siteniz olursa olsun hizmetiniz devamlı ve hızlı olmayınca pek bir anlamı olmuyor. Tabi bu olayı bir kere yaşamayla sıralamada gerilemezsiniz ama bu durumun sayısı arttıkça gerilemede artar. Ayrıca ziyaretçileri memnun etmeyen her konunun arama motorları tarafından da hoş karşılanmayacağını hatırlatmakta fayda var.

Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Sen Yap!

Popüler İçerikler