Etiketler Neden Önemlidir?

seo ve etiketlerBirçok hazır blog sisteminde var olan etiketler, doğru kullanıldığı takdirde önemli faydalar sağlayabilmektedir. Bilmeyenler için etiketin ne olduğunu tanımlamak gerekirse; Etiket, bir yazı ile alakalı kelime öbekleridir, bu kelime öbekleri sayesinde, birbiriyle alakalı yazılar ilişkilendirilir ve ilişkili yazıların listeleneceği başka sayfalar oluşmuş olur. Etiketler, kategorilerle benzer mantıktadır. Kategorileri ana hatları ayırmak için kullanılırken, etiketleri detaylara inmek içinde kullanırız.

Etiketler, sadece yazıları ilişkilendirmek için kullanılmaz, ayrıca o yazı ile alakalı başlığı farklı olan sayfalar oluşturmak içinde kullanılır. Bu sayfanın sağ kısmında bulunan bu yazının etiketlerini inceleyerek konuyu daha iyi anlayabilirsiniz.

Bir yazı ile ilgili etiketler hem anlamlı olmalı, hem de sayısı çok fazla olmamalıdır. Etiketlerin temel amacı ilişkilendirme olduğunu unutmamalıyız, fakat yazıyla ilgili bir kelime öbeği içeren başka bir sayfa oluşturmak için de -abartmamak şartıyla- kullanmak faydalı olabilir.

Etiketlerin SEO Açısından Faydası Nedir?

Her etiket aynı zamanda başlı başına bir sayfa olduğundan, arama motorları tarafından listelenen sayfa sayınız artacaktır. Site içinden veya dışından bu sayfalara yapacağınız linklemeler ile bu sayfayı beslediğiniz takdirde, bu sayfalar da arama sonuçlarında yükselecektir. Rekabeti olmayan kelime öbekleri hiçbir özel çalışma gerektirmeden de arama sonuçlarında ilk sayfalarda listelenebilmektedir.

Site içi linkleme konusunda da anlattığımız gibi, ziyaretçilerimizin ilişkili yazılara ulaşması, sitede sayfadan sayfaya geçmelerine neden olacağından ve sitede geçirdikleri süre artacağından SEO açısından faydalı bir sistem olmuş olur.

Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Sen Yap!

Benzer İçerikler