Google Amca Ne Yapar, Nasıl Yapar?

SEO yazı dizisine başlangıç olarak “SEO Nedir?” sorusuna kısaca cevap vermiştik. Şimdi arama motorlarının devi Google Amcamızı ve SEO kavramını daha yakından inceleyelim.

google amcaSEO, arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yapılan çalışmalardır fakat asla bu çalışmalar sayesinde "ben üst sıralara çıkarım, oralardan da inmem" diye düşünmeyin. Artık SEO çalışmaları tek başına asla yeterli değildir. Kesinlikle insanlara fayda sunan bir sitenizin olması ve siteniz ile ilgili doğru anahtar kelimelere yoğunlaşmanız gerekiyor.

Google arama motoru devamlı kendini güncelleyen ve geliştiren bir yazılımdır. Bugün işe yarayan SEO taktikleri yarın işe yaramayabiliyor fakat yıllardır değişmeyen bir amaç var; "İnsanlara aramalarının sonucunda en doğru içerikleri(web sayfalarını) sunmak ve bunları kalitelerine göre sıralamak." Dolayısıyla uzun vadeli bir başarı istiyorsanız siz de aynı ilkeleri benimsemelisiniz.

Arama Motorlarının Çalışma Mantığı

Bir arama motoru için öncelikli hedef tüm web sitelerinin içeriklerini kayıt altına alabilmektir. İnsanlara aradıklarını bulmalarını en güzel şekilde sağlamanın ilk adımı budur. Bu işlemde örümcek adı verilen programlar ile yapılır. Bu programlar web sitesi içindeki tüm bilgileri kendi kriterlerine göre ayıklayarak hafızasına alır. Örümcekler, robot veya bot diye de anılırlar. Örümcekler, gerek Google tarafına gelen web sitesi ekleme isteklerini değerlenmesi sonucu, gerekse gezdikleri sitelerde gördükleri linkleri dolaşarak yeni siteleri keşfedeler.

Bu bilgi havuzunun sorgulanması ve sonuçların sıralanması aşamasında ise arama motorunun geliştirmiş olduğu algoritmalar devreye girer. Mantığı açıklamaya çalışayım; Herhangi bir kelimede arama yapıldığını varsayalım. x, y, z kriterlerine göre puanlama yapıldığını düşünelim. Bu kelimenin geçtiği tüm sitelerde bu kriterlere göre puanlama yapılır ve sıralama puanlama üzerinden yapılır. Yani kriterlere en iyi şekilde uyan site en üste yer alır. Tabi ki arama motorlarının algoritmaları bu kadar basit, kriterde bu kadar az değil ancak temel mantık böyle işler. Kafanızda bir şeylerin oluşabilmesi için böyle basit bir örnek verdim.

Google Algoritmaları

Dediğimiz gibi Google Arama Motoru devamlı kendini güncelleyen bir sistem. Devamlı algoritmalarını geliştirir ve yeni isimler altında algoritmalar duyurur. Örneğin; Caffein, Panda, Penguen algoritmaları gibi tanımlamalar duyabilirsiniz. Bunlar arama sonuçlarını daha doğru ve kaliteli sıralamak için yapılan çalışmalardır. Her algoritma bir öncekinin geliştirmesi olabileceği gibi, farklı bir konuyu da inceleyebilir. Dediğim gibi bu algoritmalar devamlı güncellenir, yani bugün işe yarayan bir taktik yarın hiç olabilir. SEO uzmanlarının amacı da bu algoritmalarının dikkat ettiği noktaları çözmek diyebiliriz.

Google Filtreleri

Arama motorları sıralama sonuçlarını manipüle etmek için yapılan davranışları algılarsa bunu önce görmezden gelir fakat bunun manipüle olduğuna emin olursa ilgili siteyi mutlaka cezalandırır. Bu cezalar arama sonuçlarında sıra kaybetme gibi bir şey de olabilir, sonuçlardan tamamen silinme gibi bir durumda söz konusu olabilir. Ayrıca yeni sitelerin yapacağı anormal çalışmalar çok daha çabuk cezalandırılabiliyor.

İçim Dışım SEO

Bir web sitesinin SEO çalışması ilk önce içeriden başlar. Web sitesi; kullanıcı dostu mu, içerikler özgün mü, faydalı mı gibi birçok soru sorabiliriz bunun için. Yani Google faydaya ve kaliteye çok önem veriyor. Daha sonra sitenin dışında kalan fakat siteyle bağlantılı olaylar da önemlidir. Onun da temel mantığı şudur; Eğer sen faydalı ve/veya kaliteli bir siteysen, insanlar senden bahseder, yani diğer web sitelerinde ismin geçer, ya da direk link verilerek sen önerilirsin. Ayrıntılarda devamlı değişmeler olsa da, bu iki basit ana mantık hiç değişmez.

 

Hep Google üzerinden örnek veriyorum fakat şuan Google açık ara önde, dolayısıyla biz de SEO çalışmalarında Google'ı baz alıyoruz. Yukarıda da belirttiğim gibi algoritmalar devamlı değişebilmekte ve dolayısıyla SEO uygulamaları da kendi içerisinde yenilenebilmekte. Ben SEO yazılarımda ağırlıklı olarak değişmesi zor olan ve doğal olan(spam olmayan) yöntemlere odaklanacağım.

Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Sen Yap!

Popüler İçerikler