Mustafa Yaşar Hakkında..

Bin dokuz yüz seksen yedinci eylülün sekizinci gününde bir İzmir semtinde dünyaya geldim, aslen Ağrılı olduğumu da belirtmek isterim. Aslına bakarsanız Anadoluluyum ben, çok şanslı bir insanım, düşünsenize; geldiğim soyda hem Türklük, hem Kürtlük, hem de Lazlık var. Tabi ki Anadolulu olmak için soyun önemi yok, kardeşlik duygusuna sahip olmak yeterli, sadece benim biraz torpilim var, o kadar. Anadolulu olduğumdandır ki; sevmenin en güzel kabiliyetimiz, dostluğun/kardeşliğin ise en değerli hazinemiz olduğunu düşünüyorum. Burada biraz kendimden ve neler yaptığımdan bahsedeceğim, umarım "tanıştığımıza memnun oluruz." :)

Hayatta en zevk aldığım meseleler "öğrenmek, öğretmek ve üretmek". Tüm hayatımı bunların üzerine kurgulamayı hedefliyorum. Bunların haricinde de dostlarla muhabbetin dibine vurmak hayatın tadıdır tabi. Çocukluğumdan kalan tatlar olsa da bisiklete binmek ve uçurtma uçurmak bence en güzel eğlencelerden. Ayrıca kitap okumayı, gezmeyi/görmeyi ve sevmeyi çok severim. En önemlisi de; yeni bir bilgiye, düşünceye ve bakış açısına bayılırım.

Biraz okul hayatımdan bahsetmek istiyorum fakat tam olarak nerden başlasam, neresini anlatsam kestiremiyorum. Dengesiz bir öğrenciydim ben, bir baktın tepeyi gördüm, bir baktın dipte süründüm. Biraz anlatayım, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız; düz liseden tasdiknamemi aldığım sene artık okumamaya karar vermiştim ki, uzatmalarda gelen golle meslek lisesi kimya bölümüne yazıldım. O sene okul birincisi olmanın fiyakasını az atmadım değil, ama gel gör ki okulu zor bitirdim. Lise bittikten sonra yaklaşık bir buçuk yıl internet kafe işlettim, sonra Konya'ya Selçuk Üniversitesi 2 yıllık Kimya bölümünü okumaya gittim, yine ilk yılımda bir başarı gösterdim, sınıfımda ilk 3'e girdim. Sonra ne mi oldu? 2 yıllık okulun diplomasını 5 senede alabildim. Bence bu hikâyeden alacağımız ders "sevmeyince olmuyo" olmalı. Ya da veliler için "okumayacaksa verelim bir ustanın yanına" da olabilir. Şimdi de her okumayı sevmeyen Türk genci gibi AÖF-İşletme okuyorum, bakalım bundaki akıbetim ne olacak..

Şimdi gelelim asıl mevzuya; iş hayatına çok erken yaşta atılmama bu kadar şükredeceğimi o zamanlar pek düşünemiyordum tabi, "zorluklar güçlendirir" felsefesini benimsemek ergen beyinden kurtulduktan sonra oldu haliyle. Tabi ki güzelim çağları zorlukları bahane ederek girdiğim isyanla geçirmek istemezdim. Neyse yirmili yaşlarımın öncesini pek anlatmayacağım. Konya'da yaşadığım/okuduğum ikinci yılda bir şirkette Web Tasarımcı olarak işe başladım, daha sonra İzmir ve İstanbul'da da çalıştım. Sonuç olarak, beş-altı senelik profesyonel web çalışmalarım sonucunda Web Yazılım Uzmanı olarak anılır oldum. Web ara yüz geliştirme ve SEO konularında da çalışmalar yaptım fakat asıl yoğunlaştığım konu Web Tabanlı Yazılımlar oldu. Birçok web projesine imza atım, çok güzel deneyimler yaşadım, bu mesleğimi de çok seviyorum fakat hayalim bu meslek üzerinde ilerlemek değil. Yine de büyük resme baktığımda bu mesleğimden kazandığım tecrübelerin bundan sonraki hedeflerimi gerçekleştirme de çok yardımcı olacağını görüyorum. Web sektöründeki çalışmalarım dışında son bir kaç senedir Network Marketing sektörüyle de ilgileniyorum, bu iş modelinin mükemmel olduğuna inanıyorum fakat birçok kirli elde bulanık hale geldiği de bir gerçek. Hiç kolay olmayacak biliyorum ama Network Marketing sektörünü temizleyecek hamlelerde bulunmayı ve örnek olacak çalışmalar yapmayı hedefliyorum. Bu iş modeli ile ilgili projelerimi ve deneyimlerimi ilerleyen günlerde ayrı bir başlık altında sizlere anlatmayı planlıyorum. Tüm bunların dışında da birçok projem var, zamanla size bunlardan da bahsetmeyi düşünüyorum. Kısaca "kariyer hedefin nedir?" diye soracak olursanız "X kadar insanın hayatına dokunmak" diyebilirim. Boyumu aşan hayallerim var efendim; yaramazlık yapıyorum "boyundan büyük işlere kalkışma" diyen büyüklerimi dinleyemiyorum. Tamam, bu yolda ilerlerken birçok olumsuzluk yaşıyorum, umudumun kırıldığı da çok oluyor ama ne yaparsam yapayım, hayalsiz yaşamanın yaşamak olmadığını anlıyor, düştüğüm yerden kalkıyor, kaldığım yerden belki de çok daha gerisinden yoluma devam ediyorum. Eninde sonunda hayallerime ulaşacağıma yüzde yüz inanıyorum.

Bu hayat yolculuğunda, hedeflerin ve hayallerin peşinde koşarken en çok ihtiyacımız olan iki şey "dost ve dua"; siz de "dost olunuz, dua buyurunuz."

İşte böyle efendim, sizi tanıyor muyum bilmiyorum ama bir defa daha "sizi tanıdığıma memnun oldum." :)

Yorumlar (6)

Emine Azra Pektaş
Bu kadar karmaşık bir dünya da kendini bu kadar yalın duru ve sempatik anlatan, vizyoner, üretken ve her şeyden önemlisi adam gibi adam birini tanımak ve alış/veriş yapmak isterim....ne güzel geleceğe umudumu yeşerten bir lider.../ea/
Cevapla
Selim Ölmez
ben de bir doğulu ve bir Anadolu insanı olduğumdan gurur duyuyorum.sizin vermiş olduğunuz bu paha biçilemez bilgilerinizden dolayı teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim
Cevapla
Saadet Yılmaz
mustafa sizin kim olduğuz hakkında az da olsa bilgilendim .hedef ve hallerinizin olması harika sizin bilgilerinizden yararlanmak onlarımı hayatıma katmak .ve başalarının hayatınıda dokunmak istiyorum.....
Cevapla
AvareseyyaH
Sizi tanıdığıma çokkkk ama çok memnun oldum efem :D iyi ki de tanımışım. =)
Cevapla