Navigasyon ve Bağlantıların SEO Açısından Önemi Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Navigasyon ve bağlantılar web sitesinin yol haritaları ve kılavuzlarıdır. Ziyaretçinin web sitesi içinde kaybolmaması ve daha rahat işlem yapabilmesi için bu öğelerin kullanışlı olmasına dikkat edilmelidir. Navigasyon, ziyaretçinin bulunduğu sayfa hakkında bilgi veren bir öğedir. Bağlantılar, başta menüler olmak üzere alt sayfalara verilen linkler ve harici web sitelerine verilen linklerdir. Büyük bir mağaza düşünün; içerisinde çok kaliteli ürünler var fakat hangi reyonun nerde olduğu belli değil. Peki bu böyle olur mu? Olmaz tabi.. Web sitesi içinde benzer durum geçerli. Kişi kendini rahat hissettiği ve hâkimiyetinde olduğunu düşündüğü bir sitede gezmekten çok daha zevk alır. Unutmayın her zaman vakit azdır ve alternatifiniz çoktur.

Peki, bakalım navigasyon ve bağlantılar nasıl olması gerekiyor..

Bağlantıların Niteliğini Belirtin

Ziyaretçiler, sitenize girdiğinde bir bakışta neyin ne olduğunu anlayabilmeli. Burada tasarımın önemi devreye giriyor. Tasarım standartlarının dışına çıkarak farklı şeyler yapmak güzelmiş gibi gözükebilir. Fakat bu sadece ilgi çekmek için öyledir ve böyle bir siteye giren ya meraktan ya da mecburiyetten girer. Dolayısıyla devamlı belirttiğimiz gibi; tasarımda 1. önceliğimiz kullanılabilirlik olmalı. Menünün menü olduğu belli olmalı. Tabi “Bu sitenin menüsüdür.“ yazmadan. Bu diğer öğeler içinde geçerlidir. Her şeyin niteliğini ziyaretçiye fark ettirmelisiniz.

Sitenizdeki yazıların içlerinde verilen site içi veya dışı tüm bağlantılar renklendirilerek orada bir bağlantı olduğu kullanıcıya gösterilmelidir.

Navigasyon Mutlaka Olmalı

Kişilerin site içerisinde kaybolmaması için navigasyon mutlaka olmalıdır. Unutmayın arama motorlarından gelen kişiler direk alt sayfalarınıza ulaşabilir. Ziyaretçinin hem nerede olduğunu göstermek hem de web sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlamak için navigasyon şarttır. Navigasyona bir örnek verelim;

navigasyon

Kullanıcı Web Sitesinde Arama Yapabilmeli!

Sitenizde mutlaka site içi arama olsun ve bu arama fonksiyonlarınız ziyaretçinin aradığı herhangi bir şeye (site içerisindeki her şeye) ulaşmasını sağlayacak profesyonellikte olsun.

Çok Önemli Bir İlke; Ziyaretçi, web sitesindeki ulaşmak istediği HERHANGİ bir içeriğe EN FAZLA 3 adımda ulaşabilmelidir.

Peki, Bütün Bunların SEO Açısından Ne Faydası Var?

Ziyaretçinin sitede kalma süresi çok önemli bir konudur ve siteniz yapısında yapacağınız her doğru değişim kullanıcının daha memnun olmasını sağlayacak ve sitede geçirilen süre artacaktır, hatta ziyaretçi sosyal ortamlarda bu siteyi paylaşacaktır. Dolayısıyla yine aynı şeyi söylüyorum; kullanıcıya fayda sağlayan her çalışma bir nevi SEOdur.

Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Sen Yap!

Benzer İçerikler