Network Marketing İnsan İlişkilerini Olumsuz Etkiler mi?

Network Marketing’in insan ilişkilerini kötü etkileyen, kişinin çevresiyle olan ilişkisini menfaate dayalı hale getiren bir sistem olduğuna dair itirazlar/karalamalar aldım. Network Marketing hakkında bu gibi olumsuz şeyler söylendiğinde 2 noktaya dikkat ederim. 1) Bu söylenen sadece Network Marketinge özgü bir durum mu?  2) Bu sistemin mi, yoksa kişi veya kişilerin mi hatası?

network marketing ve insan ilişkileriBir insan eğer menfaate dayalı veya kötü maksatlı ilişkiler kurmaya meyilli ise bunu hayatın her alanında yapabilir. Fakat şunu da itiraf etmek gerekir ki; Network Marketing sektöründe bu tipte birçok insan var.(Hayatın her alanında olduğu gibi.) Her gördüğü arkadaşına bıkkınlık derecesine getirircesine işini anlatmaya çalışan, hal hatır sormadan işten bahsetmeye çalışan, insanları ayaklı para gibi gören birçok insana hepimiz şahit oluyoruz. Bu durumun da iki sebebi var; 1) Yanlış Eğitim, 2) Kişilik

Şimdi bu kişilikte bir insanın normal bir şirket açtığını ve bir ürün satışı yaptığını farz edelim. Bu insan yine insanları para kazanacağı bir para taşıyıcısı olarak görecektir. Yine aynı menfaat dolu yaklaşımları sergileyecektir.

Yanlış eğitim konusunda ise, sponsoru veya organizasyonunun başındaki kişiler bu işin böyle yapılması gerektiğini anlatmış olabilir. Ya da etrafında böyle insanları gördüğünden dolayı bu işin böyle yapılması gerektiğini düşünüyordur.

Bu işi yapanlara şunu tavsiye ediyorum; iş ilişkilerinizle duygusal ilişkilerinizi birbirine karıştırmayın. Bir profesyonel olun ve öyle davranın. İnsanlara muhtaçmışsınız gibi davranmayın, öyle bir şey yok. Yakınlarınıza yaptığınız işi anlatmayacak mısınız? Tabi ki anlatacaksınız. Fakat usulüne göre. Bir profesyonel gibi..

En başta sorduğum 2 sorunun cevabını özetleyerek konuyu bitirelim;

1) Bu söylenen durum her alan için geçerlidir. Network Marketinge özgür bir durum değildir.
2) Bu gibi karalamalarda Network Marketing iş modelinin değil, kişilerin yaptığı hatalardan bahsedilmektedir.


24 Ağustos 2012 tarihinde NetworkMarketingOkulu.Com'da yayınlanan yazımdır.

Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Sen Yap!

Popüler İçerikler

 • Meta Tag(Etiketi) Nedir, Nasıl Olmalıdır? SEOya Etkisi Nedir?

  Meta tagları(etiketleri), web sayfalarının bilgi etiketleridir. HEAD etiketleri arasında yer alırlar. Kullanıcılara ve arama motorlarına içerik ve sa..

 • Facebook Hesabını Twitter'a Bağlamak

  Facebook hesabınızdaki paylaşımlarınızın Twitter'da da görünmesini istiyorsanız aşağıdaki işlemleri adıma adım takip ederek işlemi tamamlayab..

 • Twitter Hesabını Facebook'a Bağlamak

  Twitter hesabınızda gönderdiğiniz yazıların ve retweetlerin Facebook profilinizde de görünmesini istiyorsanız aşağıdaki işlemleri adım adım yap..

 • Anlayamıyorum!

  Çok şey yaşıyoruz, farklı şeyler, çok farklı şeyler.. Zorluklar yaşamak, sıkıntı çekmek, iniş çıkışlar, bunların hepsi normal.. fakat ben ..