Network Marketing Sektöründe Şirket Seçimi

Network Marketing sektöründe takım seçimi de, şirket seçimi de oldukça önemlidir. Takım seçimi başarınızı direk etkileyen bir faktördür, şirket seçimi ise uzun vadedeki başarınızı ve itibarınızı etkileyebilecek bir faktördür. Öncelikle yakım seçimi ile ilgili yazdığım Önemli Olan Takımdır! başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim. Şimdi bu yazımızda şirket seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları inceleyelim.

Ürün

Ürünü benimseyebiliyor musunuz? Geleceği olan bir ürün mü? İnsanlara katkısı/faydası nedir? vb. sorulardan yola çıkarak doğru ürüne ulaşabilirsiniz. Birde şu soruyu düşünün, Bu ürünü insanlar Network Marketing yoluyla aldıklarında yarar sağlamış olurlar mı? Ürüne inanmanız çok önemlidir. Ve diğer önemli bir konuda geleceği olan bir ürünü benimsemenizdir. Network Marketing bir nevi geleceğe yatırım olduğundan bundan 5 sene sonrasını görmeniz gerekir.

Şirket İmajı, Geçmişi ve Yöneticileri

network marketing şirket seçimiŞirketin geçmişte yaptığı icraatlar bize bir nevi öngörü sağlar. Şirketin güvenilir ve istikrarlı bir şirket olması önemlidir. Fakat yeni kurulmuş bir şirkette olabilir. Bu durumda şirketin sahiplerini ve yöneticilerini mercek altında incelemek gerekir. Şirketin imajı da önemlidir. Yeterince kurumsal bir imaj sergiliyor mu? Şirketinize karşı güven duymalısınız. Kendinizin inanmadığı güvenmediği bir şirketi veya ürünü insanlara nasıl anlatabilirsiniz?

Kazanç Planı

Şirketin belirlemiş olduğu kazanç sistemi de çok önemlidir. Ödemeler ne zaman ve nasıl yapılıyor? Kazanç planı nasıl işliyor? Kazanacaklarınızda sınır var mı, varsa nasıl? Açık söylüyorum; gereken emeği verdiğiniz takdirde(!) size 4-5 yıl sonra milyon kazandıramayacak bir sistemi tercih etmenizi önermem. Network büyük düşünenlerin işidir.

Katılmanız İçin Ne Kadar Ücret İsteniyor?

Tabi bu ürünle alakalı bir durumdur. Bazı şirketler ürünün ücreti yanında bir defaya mahsus veya yıllık cüzi bir katılım ücreti isterler. Bu da normaldir. Burada sadece şunu belirtmek istiyorum, sisteme katılabilmeniz için 2000-3000 gibi rakamlar isteniyorsa uzak durun. Ve ürün/hizmet için istenilen ücret piyasanın çok üzerindeyse yine uzak durun. Bazı şirketlerde standart paketin yanında üst seviye paketlerde bulunur. Siz standart paketi göz önünde bulundurarak bu ölçümü yapabilirsiniz. Network Marketing şirketleri genelde herkesin katılabileceği bir başlangıç fiyatı sunar.

Network Marketing Derneği Sertifikası

Network Marketing sektörünün gelişimine ve düzenine yardımcı olabilmek amacıyla dernekler faaliyet göstermektedir. Şirketler bu derneklerden sertifika alarak Network Marketing açısından güven telkin ederler. Şirketin geçerli bir Network şirketinden sertifika almış olması da seçimimiz için önemli bir etken olabilir. Ayrıntılı bilgi için Network Marketing Dernekleri yazısını okuyabilirsiniz.

Eğitimler ve Satış Sonrası Destek

Şirket veya organizasyonunuz gerekli eğitimleri verecek mi? Ürünü aldıktan sonra gerekli desteği görecek misiniz? Bunlarda göz ardı edilmemesi gerekir.


01 Ekim 2011 tarihinde NetworkMarketingOkulu.Com'da yayınlanan yazımdır.

Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Sen Yap!

Popüler İçerikler