Önce İnsan, Sonra Google!

Önceki yazımda Google hakkında genel bilgi verdim fakat bir konu var ki bu konuyu ayrı bir başlık altında vurgulamam gerektiğini düşündüm. Çünkü bu konuda mutlaka anlaşmalıyız, yoksa bundan sonraki yazılarımda yanlış anlaşabiliriz. Bu da hiç hoşumuza gitmeyecek arama sonuçları doğurabilir. :)

seo ve googleSEO konusuyla ilgilendiğine göre ya bir web siten var ya da bir web sitesi yapacaksın. SEO'nun çok önemli ve gerekli olduğu anladın ve o yüzden buraya kadar geldin. Fakat bir konuda hem fikir olmalıyız; Biz web sitesini Google veya diğer arama motorları için yapmıyoruz, ziyaretçilerimiz için diğer bir deyişle hedef kitlemiz için yapıyoruz. Web sitemiz için en büyük değer bu olmalı. Şunun da farkında olmak gerekiyor; Bugün insanların sitelerini bulabilmesi için tek yol Google değil, sosyal medyada hızla bu konuda kendini göstermekte, hatta projeye göre bazen sosyal medya çok daha faydalı olabilmekte. Biz faydalı, amacına hizmet eden bir web sitesi yaptıktan sonra insanlar bunu bir şekilde diğer insanlara tavsiye edecek ve kendileri de takipte kalacaklardır. Sosyal medyanın tavan yaptığı günümüzde de tavsiye etmek hem çok geniş bir kavram hem de oldukça kolay.

Eğer doğru SEO çalışmaları yaparsak ilk sayfalara gelerek insanlara varlığımızı göstereceğiz, daha sonra o sayfa içerisinde üst sıralara tırmanabilmek ve oralarda kalabilmek daha çok kullanıcıların web sitesini faydalı bulması ve diğer sitelere nazaran sizi tercihe değer bulması ile alakalı olacak. En doğru yaklaşım ve çalışma biçiminin bu olduğunu düşünüyor ve çalışmalarımı bu mantıkla yapıyorum.

Benim veya başka birinin SEO hakkında yaptığı bir tavsiyeyi uyguladığınız takdirde bunun kullanıcı için olumsuz olacağını düşünüyorsanız bunu asla uygulamayın. Kullanıcı için faydalı olmayan(rahatsız edici veya zararlı olan) her uygulamanın uzun vadede zarar getireceğine inanıyorum.

Umarım "Önce İnsan, Sonra Google" konusunda anlaşmışızdır! Eğer anlaştıysak artık SEO derslerimize başlayabiliriz. :)

Yorumlar (1)

hasan ali
hocam süper yazmıssınız elllerinize sğalık
Cevapla

Popüler İçerikler