Pi Sayısının Gücü

pi sayısıNedir bu pi sayısı? Öğrencilik yıllarımdaki bilgi ve düşüncelerimle cevaplayacak olsam; Bir dairenin çevresinin çapına bölümünden elde edilen sabit bir değerdir. Sayısal olarak 3,1415 olarak kabul ederiz. Birçok formülde olan bu pi sayısını unutma, ama nedenini, nasılını da pek sorgulama, çünkü öğretmende biliyormuş gibi gözükmüyor, pekte merak etmiyor gibi. Hem ne işimize yarayacak ki?

Muhtemelen birçoğumuzun pi sayısı hakkında düşündükleri yukarıdaki anlattığımdan ibarettir, bu sayıyı okul hayatım boyunca ezberlemek zorunda kaldığım saçma matematik formüllerinden farklı görmedim. Fakat bir gün, nadir takip ettiğim dizilerden biri olan Person Of Interest'i izlerken, bir sahnesinde pi sayısı öyle bir anlatıldı ki, büyülendim, ufkumun genişlediğini fark ettim, bugüne kadar bunun üzerinde düşünmemiş ve araştırmamış olmanın eksikliğini hissettim.

Bir sayı düşünün ki, sonu olmasın, içerisinde hiçbir tekrar barındırmasın; bu sayı içerisinde doğum tarihiniz, kimlik numaranız, en gizli şifreniz dâhil her şeyi barındırsın, daha bitmedi, bu sayıdaki ondalıkları harflere dönüştürdüğünüzde ise içerisinde söylenmiş, söylenecek tüm sözleri barındırsın. Sizce de bu olağanüstü bir şey değil mi?

Eğer öğretmenlerimiz dersleri bu bakış açısı ile anlatsa, sanırım ufku daha açık ve daha zeki gençler yetişir. Muhtemelen matematiği sevmeyen onca gencin bakış açısı değişir. Tabi ki konu sadece pi sayısından ibaret değil, burada anlatmak istediğim; bakış açısının geliştirilmesi, bir şeyin nedeninin sorgulanması, bilmenin tadına varan bir neslin yetiştirilmesi..

Şimdi gelelim pi sayısının büyüsüne, işte bahsettiğim o efsane sahne;

Pi sayısı ile ilgili teoriksel bir bilgi paylaşmıyorum çünkü vurgulamak istediğim bu değil. Fakat siz pi sayısı hakkında ilgi çekici bilgileri yorum alanından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (1)

Ahmet Altun
Resmen fikrim değişti matematiğe karşı ön yargım vardı (hala var :) ) çünkü bir sayının hayatımda bu kadar etkili olabileceğini düşünmezdim Pİ sayısının hayata etkisi buysa matematiğin diğer dallarını düşünmek bile istemiyorum :)
Teşekkürler Person Of Interest
Teşekkürler Mustafa Yaşar
Cevapla

Popüler İçerikler