Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Bu yazıdaki amacım, özgün ve günümüz şartlarına uygun bir web sitesi yaparken veya yaptırırken hangi noktalara dikkat etmemiz gerektiğini vurgulamaktır. Tabi ki yapı ve içerik bakımından birçok çeşit web sitesi bulunmaktadır. Burada bir web sitesinin genel olarak ne gibi özelliklere sahip olması ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusu üzerinde duracağım.

Genele hitap eden bir web sitesinden öncelikle beklenen özellik kullanılabilir ve sade olmasıdır. Sade olmasından kasıt sitenin göz yorucu renk tonları kullanılmaması, renklerin uyumlu olması ve gereksiz animasyonların olmamasıdır. Kullanılabilirlikte de bununla bağlantı olarak sitenin hızlı yüklenmesi, tasarımın içeriğe ulaşımı kolaylaştırması ve farklı platformlarda çalışır olması gereklidir. Çoğu zaman tasarım uğruna web sitelerinin kullanılabilirliğini düşürüyoruz. Tasarımdan da fazla ödün vermeden kullanılabilirliği öncelikli amacımız yapmalıyız. Çünkü kullanıcılar öncelikli beklentisi, kendilerine gerekli olan içeriğe ulaşabilmektir.

Arama ve Navigasyon

Kullanıcı sitede aradığını bulabilmeli ve bulunduğu yerden istediği başka bir sayfaya da geçebilmelidir. Arama ve navigasyon kullanılabilirlik için çok önemli öğedir. Profesyonel projelerde, kullanıcının istediği her şeye en fazla 3 adımda ulaşması esası göz önünde bulundurulur.

Farklı platformlarda web sitenin görüntülenebilmesi

profesyonel web sitesiTasarladığınız ve kodladığınız web sitesinin farklı tarayıcılar üzerinde düzgün görüntülenebiliyor olması da en önemli noktalardan birisidir. Tabi piyasadaki tüm tarayıcılarda %100 aynı olan bir web sitesi kodlamak kolay olmayabilir. En çok kullanılan internet explorer, firefox gibi tarayıcılarda tüm içeriğin düzgün gözükmesi ve diğerlerinde de en azından içeriğe erişilebiliyor olması gereklidir. Ayrıca Google Chrome tarayıcısının da azımsanmayacak bir kullanıcı kitlesine sahip olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Çok eski tarayıcılara uyum sağlamak adına yeni teknolojileri kullanamama gibi bir sıkıntımız var. Fakat çok eskilere de takılmamak, en azından artık İE6ya uyumlu yapacağım diye zorlamamak gerekir. Bir diğer önemli noktada çözünürlüktür. Web sitemizin çözünürlüğü farklı bilgisayarlarda da uygun gözükmelidir. İstatistiklere göre en çok kullanılan çözünürlükler; 1280x1024, 1024x768, 1266x768.

Mobil Cihazlarda Görüntülenebilmesi

Web sitenizin mobile cihazlara uyarlanmış başka bir versiyonunun olması eskiden ekstra gibi gözükürdü fakat şimdi bunun olmaması bir eksiklik olarak gözükmektedir. Her kesime hitap eden ya da daha da önemlisi güncel bilgi yayınlayan web sitelerinde mobil versiyon mutlaka olmalıdır.

SEO(Arama Motoru Optimizasyonu)

Bu konunun önemi artık herkesçe aşikârdır. SEOnun ne kadar önem arz ettiğini ve yarışın çok daha çetin bir hal aldığını az çok biliyor veya duyuyoruz. Bu konu ile ilgili ayrı bir eğitim dizisi hazırlayacağım. İlgili konu başlığından istifade edebilirsiniz.

Tasarımın kodlanması ve Geçerlilik Denetimi

Tasarımın kodlanmasında teorik olarak bilmemiz gereken; artık "table" tagları ile kodlanan bir web sitesi olmaması gerektiği ve xHTML/CSS ile içerik ve sunum kodlamasının olabildiğince birbirinden ayrılması gereklidir. Ayrıca formlarda kullanıcının daha hızlı ve pratik işlem yapabilmesi için javascript ve Ajax kullanmanız gerekir. Çok fazla ajax işlemi uygulamak siteye estetik bir görüntü verse de arama motorları ve bazı teknik durumlarda sıkıntılar oluşturmaktadır.

Sunucu Tabanlı Uygulama Geliştirme

Web siteniz basitte olsa sunucu taraflı bir uygulama içeriyordur. Büyük projelerde OOP(Object-Oritanted Programming) yapılarını kullanmak, projede birçok kişinin çalışabilmesi ve düzen açısından çok önemlidir. Fakat bu durum zaman ve maliyet yükü de getirmektir. Orta veya büyük ölçekli bir projede OOP yapısı kullanılmıyorsa ve siz sistemi başka bir yazılımcıya yaptırıyorsanız, sistemin dosyalarının düzeni ve işlevlerinin anlatımını belirten bir proje dokümanı istemenizi tavsiye ediyorum. Sektörümüzde projelere farklı kişilerin dahil olması konusunda pek çok sıkıntı yaşanabilmektedir. Burada asıl bilgilendirme işi projeyi geliştiren yazılımcıya düşer ve onun inisiyatifine/insafına kalmış bir durumdur. Eğer bir yazılım yaptırıyorsanız, yazılım konusunda bilgi sahibi değilseniz ve yazılımcınızda o sorumluluğu göstermiyorsa çok sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Kullanıcılar ile Etkileşim

Günümüzde sosyal medya artık şahıslar için değil firma ve web siteleri içinde vazgeçilmez hal aldı. Çok ciddi firmaları bile sosyal medya içerisinde görebiliyoruz. Ve hatta firmanın sosyal medya içerisinde olmamasını eksiklik olarak değerlendiriyoruz. Bu yüzden sosyal medyaya önem göstermek önemlidir.

Sitemiz için bir önemli hususta rss olmasıdır. İçerik yayınlayan bir sitede kesinlikle rss olmalıdır.

 

Genel olarak bir web sitesi yaptıran için ve yeni olanları bilgilendirmek amacıyla yazılmış bir makaledir. Eksikler olabilir. Aklıma geldikçe ekleme yapabilirim, sizde eksik olduğunu düşündüğünüz noktaları bildirebilirsiniz.

Yorumlar (1)

zafer
Gerçekten güzel ve tasarımı iyi bir web siteniz var. Takipte kalacağım :).

Yazı için teşekkürler.
Cevapla

Popüler İçerikler

 • Meta Tag(Etiketi) Nedir, Nasıl Olmalıdır? SEOya Etkisi Nedir?

  Meta tagları(etiketleri), web sayfalarının bilgi etiketleridir. HEAD etiketleri arasında yer alırlar. Kullanıcılara ve arama motorlarına içerik ve sa..

 • Facebook Hesabını Twitter'a Bağlamak

  Facebook hesabınızdaki paylaşımlarınızın Twitter'da da görünmesini istiyorsanız aşağıdaki işlemleri adıma adım takip ederek işlemi tamamlayab..

 • Twitter Hesabını Facebook'a Bağlamak

  Twitter hesabınızda gönderdiğiniz yazıların ve retweetlerin Facebook profilinizde de görünmesini istiyorsanız aşağıdaki işlemleri adım adım yap..

 • Anlayamıyorum!

  Çok şey yaşıyoruz, farklı şeyler, çok farklı şeyler.. Zorluklar yaşamak, sıkıntı çekmek, iniş çıkışlar, bunların hepsi normal.. fakat ben ..