SEO Dostu(SEF) URL Nedir? Nasıl Olmalıdır?

seo url, sef urlBir web sitesinin URL yapısı da SEO için önemli görülen hususlardan birisidir. Buradaki temel amaç; URLnin anlamsız karakterlerden oluşması yerine, anlamlı olması ve başlık ('title' etiketi) ile uyumlu olmasıdır. Yani aslında title etiketinden tutun, URL, başlık, içerik gibi tüm öğelerin birbiriyle uyumlu olması gerekir.

Teknik konuda bilgisi olanlar veya gezdiği sitelere dikkat edenler şöyle linkler görmüşlerdir; http://www.mustafayasar.net?content_id=292&page=3 Bu yazıda neden ve nasıl sorularına girmeyeceğim.
Böyle bir url yapısı yerine http://www.mustafayasar.net/sef-url-nedir/ veya http://www.mustafayasar.net/sef-url-nedir.html gibi kullanım biçimleri tercih edilmelidir. Yani URL yapınız sadece yazılımınız için değil, kullanıcı için de anlamlı olmalıdır.

Benim tercih ettiğim URL yapısı şöyledir;

Kategoriler için => http://www.mustafayasar.net/internet-alemi/ 
ve http://www.mustafayasar.net/internet-alemi/sosyal-medya/

Etiketler için => http://www.mustafayasar.net/etiket/kullanici-ile-etkilesim/

İçerik sayfaları için => http://www.mustafayasar.net/profesyonel-bir-web-sitesi-nasil-olmali.html

Bunlar size öngörü olabilecek kullanımlardır, siz yukarıda anlattıklarım ve verdiğim örnekler doğrultusunda kendi yapınızı da oluşturabilirsiniz. Kullandığınız yazılım özel ya da hazır olabilir. Web siteniz özel bir alt yapı üzerine kuruluysa, bunu alt yapıyı yapan kişi ile konuşmalısınız. Sisteminizi kendiniz yazdıysanız bunun nasıl yapılacağı ile ilgili uygulamalı yazılara internetten ulaşabilirsiniz. Eğer hazır bir yazılım kullanıyorsanız piyasadaki birçok hazır yazılımda bu gibi ayarların uygulanması gayet basitleştirilmiştir, bununla ilgili de internette arama yaparak birçok veriye ulaşabilirsiniz. 

Yorumlar (2)

hülya
teşekkürler faydalı bilgiler
Cevapla
alican özcan
Gerçektende başarılı bir çalışma genel olarak söylemek gerekirse çalışmalarınızın devamı diler teşekkür ederim..
Cevapla

Popüler İçerikler

 • Meta Tag(Etiketi) Nedir, Nasıl Olmalıdır? SEOya Etkisi Nedir?

  Meta tagları(etiketleri), web sayfalarının bilgi etiketleridir. HEAD etiketleri arasında yer alırlar. Kullanıcılara ve arama motorlarına içerik ve sa..

 • Facebook Hesabını Twitter'a Bağlamak

  Facebook hesabınızdaki paylaşımlarınızın Twitter'da da görünmesini istiyorsanız aşağıdaki işlemleri adıma adım takip ederek işlemi tamamlayab..

 • Twitter Hesabını Facebook'a Bağlamak

  Twitter hesabınızda gönderdiğiniz yazıların ve retweetlerin Facebook profilinizde de görünmesini istiyorsanız aşağıdaki işlemleri adım adım yap..

 • Anlayamıyorum!

  Çok şey yaşıyoruz, farklı şeyler, çok farklı şeyler.. Zorluklar yaşamak, sıkıntı çekmek, iniş çıkışlar, bunların hepsi normal.. fakat ben ..