SEO Uyumlu Başlık ve İçerik Nasıl Olmalıdır?

seo uyumlu içerikSEO konularının en önemlilerinden biri de içerik konusudur. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, içeriklerimizi hazırlarken önce ziyaretçinin göz önünde tutulmasıdır. Sadece arama motorlarında yükselmek için hazırlanan içeriğin uzun vadede başarılı olması zordur. Etkileyici yazılan bir yazı, insanlar tarafından birçok sosyal platformda paylaşılabilir ve bu da sizin sağlayacağınız faydayı çok iyi bir şekilde arttırır. Kısacası; içeriklerimizi hazırlarken aşağıdaki kriterleri göz önünde tutacağız fakat önceliği ziyaretçinin memnuniyetine vereceğiz. Bu konuda Önce İnsan, Sonra Google! başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelimenizin ilgili sayfa içerisinde ne kadar geçtiği önemlidir. Buna anahtar kelime yoğunluğu denir. Anahtar kelime yoğunluğu bir web sayfasında ne çok olmalı, ne de az olmalıdır. Bunun için birçok SEO uzmanı %3-7 arası bir oran veriyor. Bence yazının anlamına öncelik vererek elinizden geldiğince ziyaretçiyi sıkmayacak şekilde anahtar kelimelerinizi sayfa içerisinde kullanmaya özen göstermeniz yeterli olacaktır.

SEO Uyumlu Başlık Nasıl Olmalıdır?

Burada bahsedilen başlık teknik olarak <hx> etiketleri ve <title> etiketi içerisinde kullanılan başlıklardır. En önemlisi sayfanın ana başlığıdır ve bu başlık <title> etiketi içerisine ve <h1> etiketi içerisine yazılmalıdır.

 • Ana başlık içerisinde anahtar kelimelerin geçiyor olması bir avantaj sağlayabilir. Özellikle <title> etiketinde anahtar kelimelerin geçiyor olmasına dikkat ediniz.
 • Ana başlığın(h1,title) ilgi çekici olması ve hedefe uygun bir başlık olması önemlidir. Arama motorlarında herhangi bir aramada sayfanız listelendiğinde <title> etiketleri içerisinde kullanılan ana başlık ile listelenir. Dolayısıyla kişinin listelenen başlıklar içerisinde sizin başlığınızı uygun görüp tıklaması önemlidir.
 • Başlığın teknik olarak içerikle uyumlu ve özgün olması da önemli bir konudur. Kopya içerik kullansanız da başlığı özgün tutmanız yararınıza olacaktır.
 • Bir sayfada en fazla bir defa <h1> etiketi kullanılmalıdır.
 • Web sitenizde bulunan her sayfa için mutlaka ayrı başlıklar kullanılmalıdır.
 • İçeriğinizin uzunluğuna göre alt başlıklara da önem verilmelidir. Başlığın önem sırası ters oranla azalmaktadır. "h1>h2>h3>h4>h5>h6"

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Olmalıdır?

 • Ziyaretçi başlığa bakıp bu sayfaya girdiyse mutlaka başlıkla doğrudan alakalı bir içerikle karşılaşmalı, yani aradığını bulmalı.
 • Sayfalarınızın uygun bir yerine sosyal medya paylaşım butonları koymanız şiddetle önerilir. Yazdığınız güzel yazıları insanlar paylaşmak isteyecek ve siteniz doğal yoldan bir yarar sağlayacaktır. Bu da birçok SEO çalışmasından daha değerlidir.
 • Yazılarınızı görsel öğelerle renklendirin. Görsellik içermeyen bir yazının okunma oranı, görsel içeren bir yazıya göre daha düşüktür.
 • Anahtar kelime yoğunluğuna ilk paragrafta çok daha dikkat etmelisiniz.
 • İçerikte geçen önemli(anahtar) kelimeleri kalın, italik, altı çizili yaparak önemli olduğunu hem kullanıcılara hem de arama motorlarına belirtmemiz yararımıza olacaktır. Ayrıca renklendirme yapmakta faydalı bir yöntemdir. Tabi bunların hiçbirini abartmayacak derecede yapmamız önemli.
 • Bir diğer önemli noktada yazım hatasına dikkat etmektir. Düzgün Türkçe ile yazılmış ve imla kurallarına uygun bir yazı her zaman daha kalitelidir. “Google bunu anlar mı ki?” demeyin, bence çoğu kişiden daha iyi anlar. :)

Yorumlar (1)

Cihan Tandoğanlı
Mustafa Bey biraz uzun bir yazı olacak.Umarım sizi daha fazla meşgul etmem.

1-Öncelikle ben misal olarak inşaat kelimesinde googlede üst sıralarda yer almak istiyorum.İnşaat malzemeleri, inşaat yaparken dikkat edilmesi gerekenler, inşaat işçileri gibi konularım var.Burada yaklaşık 300 tane yazım var.Her başlık için inşaat ile başlaması yada içinde inşaat geçmesi bana soruna yol açar mı?

2-Bir yazı yazıyorum.Yazı başlığım inşaat.300 kelimelik bir yazı.İnşaat kelimesi içinde çok yoğun bir arama yok farzediyorum.20 kere geçirdim.Burada anahtar kelimeden kastınız inşaat kelimesimi.yoksa "inşaatlarda" yada "inşaatın" gibi kelimelerde anahtar kelime olarak değerlendirilir mi google tarafında.

3-vikipedi gibi sitelerde anahtar kelimeyi yazının ilk kelimesi olarak yapıyor sonrasındaki anahtar kelimeleri kalın olarak işaretlemiyor.Bu şekilde yapmak site için sorun olur mu?

4-Son sorumda anahtar kelimemiz misal tek kelime inşaat kelimesiydi.Başka bir yazımda "inşaat malzemeleri" anahtar kelimelerim olarak.burada inşaat malzemeleri 300 kelimelik bir yazıda yine aynı şekilde yüzde 5 olsun istiyorum.bu durumda 15 kere inşaat malzemeleri kelimesi mi geçmeli.Yada "inşaat malzemeleri dükkanları" yazım var.Anahtar kelimelerin artması sayfadaki içerikte aynı oranda kullanıldığında sanki bu durum pek mantıklı olmayacak.Bazı blog yazılarında da bununla ilgili farklı görüşler var.sizin düşünceniz bu konuda nedir.
Cevapla

Benzer İçerikler