Site Dışı SEO Nedir? Başlangıç Yazısı..

Site içi SEO konusunda gerekli çalışmaları yaptığınızı ve istikrarlı bir şekilde kaliteli içerik ürettiğinizi varsayarsak, Site Dışı SEO kapsamında işleyeceğimiz uygulamalar zamanla sitenizin yayılmasını ve hedef kelimede yükselmenizi sağlayacaktır. Google devamlı algoritma geliştirdiğinden dolayı -özellikle site dışı SEO konusunda- bugün işe yarayan yöntemler yarın işe yaramayabiliyor. Fakat biz daha çok uzun vadede işimize yarayacak doğal yöntemleri hedef alacağız.

Site Dışı SEO, diğer web sitelerinin siteniz hakkında konuşmasıdır. Evet, mantık çok basit; diğer sitelerde sizin hakkınızda konuşuluyorsa bu sizin popüler olduğunuzu ve/veya faydalı bir içerik barındırdığınızı gösterir. Bir de sizin hakkınızda konuşulan bu web sitesi, sizinle aynı konuyu işleyen güvenilir bir siteyse, bu siteden alınan referans, kullanıcı için de, arama motorları için de daha değerli ve anlamlıdır.

Peki, web sitelerinde sizin hakkınızda konuşulması ne demek oluyor? Şöyle ki, bu sadece sitenizin isminin (Örn; www.mustafayasar.net veya mustafayasar.net) geçmesi şeklinde de olabilir, direk sizin sitenize oluşturulan bir bağlantı da olabilir(Örn; www.mustafayasar.net veya SEO). Eğer bağlantı varsa buna backlink, bağlantı yoksa buna indexsiz URL diyoruz.

Google, bu şekilde sitenize verilen referansları değerli buluyor ve bunu sitenizi sıralarken bir etken olarak kullanıyor. Tabi ki Google bu referansların doğal olmasını ister. Sitenizin en başta doğal olarak referans alması zor olduğundan bunu kendimiz -doğru yöntemlerle- yapacağız. Zaman içerisinde yaptığımız çalışmalar sitemizi bir noktaya getirecektir fakat kesinlikle uzun vadede gerçekten siteniz referans gösterilecek kadar kaliteli ve faydalı olmalıdır. Ayrıca Google, sitenize gelen referansların doğal olmadığını anlarsa buna bir ceza ile karşılık verebilir. Bu yüzden uygulayacağımız yöntemlere çok dikkat etmemiz gerekir. Bu yüzden, yazacağım tüm Site Dışı SEO yazılarını bu noktaya -doğallığa- dikkat ederecek yazacağım.

site dışı seo

Site Dışı SEO çok geniş bir konu, burada genel mantığı görmek amacıyla bir giriş yapmak istedim..

Yorumlar (1)

Oktay Dağ
site dışı seo uygulasını yeni öğreniyorum. sitemi bitirmeme az kaldı. destek olursunuz umarım. iyi çalışmalar.
Cevapla

Popüler İçerikler

 • Meta Tag(Etiketi) Nedir, Nasıl Olmalıdır? SEOya Etkisi Nedir?

  Meta tagları(etiketleri), web sayfalarının bilgi etiketleridir. HEAD etiketleri arasında yer alırlar. Kullanıcılara ve arama motorlarına içerik ve sa..

 • Facebook Hesabını Twitter'a Bağlamak

  Facebook hesabınızdaki paylaşımlarınızın Twitter'da da görünmesini istiyorsanız aşağıdaki işlemleri adıma adım takip ederek işlemi tamamlayab..

 • Twitter Hesabını Facebook'a Bağlamak

  Twitter hesabınızda gönderdiğiniz yazıların ve retweetlerin Facebook profilinizde de görünmesini istiyorsanız aşağıdaki işlemleri adım adım yap..

 • Anlayamıyorum!

  Çok şey yaşıyoruz, farklı şeyler, çok farklı şeyler.. Zorluklar yaşamak, sıkıntı çekmek, iniş çıkışlar, bunların hepsi normal.. fakat ben ..