Site İçi Bağlantıların Önemi Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Site içerisinde sayfalar arası bağlantıların, SEO açısından dolaylı ve direk olarak birçok faydası vardır. Öncelikle site içi linkleme derken neyden bahsettiğimi size bir örnek ile açıklayayım; "Geçen dersimde bahsettiğim gibi meta etiketleri her sayfa için farklı olmalıdır ve ..." Bu örnek cümlede ‘meta etiketleri’ kelime öbeğine önceden yazdığım ilgili yazının linkini veriyorum. İşte buna site içi linkleme diyoruz.

site içi seoSite içi linkleme işlemini çok fazla abartmamalıyız, aşırıya kaçmak iyi sonuçlar doğurmayabilir, gereken ve ilişkili bulduğunuz yerlerde linkleme yapabilirsiniz. Bir makale için ortalama 2-4 site içi linkleme yapılabilir, ilişkili sayfa tespit edilemiyorsa 1 tane ile de yetinilebilir. Linklemeleriniz kendini belli edecek şekilde renklendirilmelidir. Ayrıca bir makale içerisinde bir kelime öbeği için sadece bir linkleme yapılması önerilir. Unutmayın, linklemeler gerçekten ilişkili olmalı.

Birçok blogda bulunan benzer yazılar başlıklı, o içerik ile alakalı diğer içeriklerin listelendiği bölümleri aktif olarak kullanmanız da tavsiye edilir.

Site İçi Bağlantılar Neden Önemli?

Öncelikle, site içerisinde güzel bir ilişkilendirme yaparak, kullanıcının ilişkili bilgilere hızlı ulaşmasını sağlıyoruz, dolayısıyla ziyaretçilerin site içerisinde kalma süresini arttırarak SEO açısından güzel bir fayda sağlamış oluyoruz.

Ayrıca kelime veya kelime öbeği ile ilgili bir sayfaya link vermeniz, o sayfanın o anahtar kelime ile ilgili olduğunu bildirmeniz anlamına gelir. Sitenizde popüler ve fazla popüler olmayan farklı farklı sayfalar olacağından, bu sayfaların birbirleri arasında ilişkilendirilmesi, bunların birbirlerini desteklemesi anlamına gelir ve popülerlikleri oranında link verilen kelime de yükselmenize katkıda bulunabilir.

Bu yöntemle ilgili çok güzel deneyimler elde ettim, SEO çalışması yaptığım bir sitede, sadece(o zaman dilimi içerisinde) site içi linkleme çalışması yaparak önemli bir aramada sıralama atladım. Yani kesinlikle bu yönteme önem verin, faydasını göreceksiniz.

Yorumlar (1)

ibrahimfirat
site içi linkleme önemlidir insanlar daha kolay ulaşır bazı konulara ve seo açısından da etkilidir.
Cevapla

Benzer İçerikler