Sitemap Nedir? Neden ve Nasıl Oluşturulur?

Sitemap, adından da anlaşılacağı gibi web sitesi haritasıdır. Bu haritalar web sitesi içerisindeki sayfaları bilgileri ile beraber listeler. Bu haritaların temel amacı arama motorlarına site içerisinde bulunan sayfaları bildirmektir. Dinamik bir web sitesinde devamlı olarak yeni sayfalar oluştuğundan dolayı sitemap dosyası da dinamik olmalıdır. Sitemap dosyasını .xml veya .php gibi uzantılarla görebilirsiniz. Fakat dosya yapısı mutlaka XMLdir.

Şimdi bu dosyanın içeriğinin nasıl olması gerektiğini inceleyelim;

Dosya <urlset> etiketi ile başlar ve biter. Dosya içerisindeki her bir URLin listelenmesi içinde <url> etiketi kullanılır. Url etiketi i&ccedil;erisinde o URLin bilgisi ile ilgili etiketler vardır.

Bu etiketler ve anlamları;

loc: Buraya ilgili sayfanın URLsi yazılır.

lastmod: Buraya ilgili sayfanın güncellenme tarihi yazılır. Tarih formatı 2013-01-20 gibi olabilir.

changefreq: Buraya ilgili sayfanın ortama güncelleme aralıkları ile ilgili bilgi yazılır. never, yearly, monthly, weekly, daily, hourly tanımlarından biri kullanılmalıdır.

priority: Buraya ilgili sayfa için bir öncelik değeri verilir. 0.1 ile 1 arasında bir değer verilmelidir. Sitemap içerisindeki sayfaların taranma önceliğini bu verdiğiniz değere göre belirler.

Örnek Sitemap dosyası;

<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemalocation="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9 http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9/sitemap.xsd">
<url>
<loc>http://www.mustafayasar.net/seo-nedir.html</loc>
<changefreq>weekly</changefreq>
<priority>1.0</priority>
</url>
<url>
<loc>http://www.mustafayasar.net/internet-alemi/</loc>
<changefreq>daily</changefreq>
<priority>0.8</priority>
</url>
</urlset>

 

Sitemap Dosyasını Nasıl Oluşturacağız?

Bu dosyayı tabi ki statik olarak oluşturmak sitenin güncellenme sıklığı oranında çok zordur. Dolayısıyla dinamik siteler için dinamik sitemap dosyaları olmalıdır. Yani siz yeni bir sayfa eklediğinizde sitemap dosyanız otomatik güncellenmelidir. Bu da sitenizin kullandığı alt yapı ile ilgili olarak kolaylıkla yapılabilir. Wordpress gibi hazır sistemlerde bunu kolaylıkla oluşturabileceğiniz araçlar bulunmaktadır. Ayrıca PHP dili ile yazılmış sistemlerin header kısımlarında dosya yapısını xml olarak belirlemek ve içeriği yukardaki gibi dinamik olarak ekrana yazdırmak işinizi görecektir.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Bir sitemap dosyası en fazla 50000 URL içermeli ve 10MB dosya boyutunu aşmamalıdır. Büyük ölçekli içeriği olan sitelerinizde sitemap dosyalarınızı bölümlere veya kategorilere göre ayırabilirsiniz.
  • Sitemap dosyasında URL tam olarak yazılmalıdır. Yani www.mustafayasar.net şeklinde değil, http://www.mustafayasar.net/ şeklinde olmalıdır.
  • Sitemap dosyası içerisinde sadece sitenin kendi URLleri olmalıdır.

Arama Motorlarını Sitemap Dosyamızdan Haberdar Etmek.

Google için en sağlıklı yöntem Google Webmasters aracını kullanmaktır. Robots.txt dosyası kullanılarak da sitenin sitemap dosyası arama motorlarına bildirilebilir. Bunların haricinde arama motorlarının sitemap dosyası pingleme adresleri vardır. Sitemap dosyanızı sitenize her yeni içerik eklediğinizde pinglemeniz önerilir. Aşağıdaki örneklerde http://www.mustafayasar.net/sitemap.xml yerine kendi xml dosyanızın tam yolunu belirtmeniz yeterli olacaktır.

Google: http://www.google.com/webmasters/sitemaps/ping?sitemap=http://www.mustafayasar.net/sitemap.xml

Bing: http://www.bing.com/webmaster/ping.aspx?siteMap=http://www.mustafayasar.net/sitemap.xml

Ayrıca tüm arama motorlarına tek hamlede ping gönderen yazılımlarda vardır, bunları kullanarak da işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Sen Yap!

Benzer İçerikler