Web Sitesi İçin Anahtar Kelime(ler) Belirlemek!

Bir web sitesinin SEO çalışmaları önce o site için doğru anahtar kelimeleri seçmek ile başlar. Siteniz için doğru anahtar kelimeleri seçmek, oldukça önemli bir konudur. Anahtar kelime belirlemek web sitesi için olduğu gibi alt sayfalar için de olabilmektedir. Tabi ana sayfa ile alt sayfaların anahtar kelime hedefinin benzerlik göstermesi daha doğru olacaktır. Bir diğer önemli konuda belirlediğiniz anahtar kelimelerin yanında onun türevlerini de belirlemektir.

anahtar kelime belirlemek

Öncelikle siz hangi konu üzerine site oluşturacağınızı biliyorsunuz. Aklınızda belli başlı arama kelime ve/veya kelime grupları oluşturdunuz. Şimdi bu kelimelerin aranma hacimlerini incelememiz gerekiyor. Bunun için Google Adwords Kelime Aracını kullanmamız doğru bir seçim olacaktır. Bu sayfayı açın ve "Kelime veya kelime öbeği" kısmına siteniz için uygun gördüğünüz anahtar kelimeyi yazın ve ara tuşuna basarak, istatistikleri listeleyin. Bu şekilde sizin anahtar kelimeniz ve alakalı diğer anahtar kelimeler ile ilgili arama istatistikleri listelenecektir. Burada genel ve yerel aramalar ile ilgili 12 aylık ortalama arama hacimleri görülür, eğer projeniz dünya çapında değilse sizi yerel arama hacimleri ilgilendirir. Ayrıca rekabet diye bir sütunda var, bu sütun arama hacmi ile o aramadaki sonuç sayısını orantılayarak size rekabet oranı döndürür. Bu oran aslında biraz aldatıcı olabilmektedir. Mesela, ilk sayfalara gelmenin çok zor olduğu ciddi rekabeti olan aramalarda rekabet “düşük” diye tanımlayabilmektedir. Bunu arama sonuçlarının sayısıyla orantıladığı için düşük gözükse de aslında SEO açısından çok yüksek bir rekabet oranı olabilmektedir. Dolayısıyla rekabet sütununda verilen veriler sizi yanıltmasın.

google trends

Ayrıca Google Trends kullanarak da ilgili anahtar kelimelerin zaman ve yere göre aranma yüzdelerini görebilir ve bu anahtar kelimeleri daha yakından analiz edebilirsiniz. Google Trends’in en önemli diğer bir özelliği de düşündüğünüz anahtar kelimeler ile alakalı diğer kelimeler konusunda da size yardımcı olması.

Yukarıda anlattığım şekilde sitenize uygun olacağını düşündüğünüz anahtar kelimelerinin istatistiklerini inceledikten sonra, ulaşabileceğiniz fayda ve rekabeti göz önünde bulundurarak bir anahtar kelime seçmelisiniz. Bu ancak örneklendirme ile anlatabileceğimi düşünüyorum.

anahtar kelimeler

Diyelim ki, ben Ümraniye'de bir emlakçıyım ve web sitemin de ilgili arama sonuçlarında çıkmasını istiyorum. Düşünüyorum ve diyorum ki insanlar bir emlak arıyorlarsa önce “emlak” diye aratırlar. Bakıyorum arama hacmi çok yüksek, arama sonuçlarını incelediğim zaman da çok büyük yıllanmış siteler var. Sonra diyorum ki ben İstanbul'da hizmet veriyorum, bir de "istanbul emlak" arama hacmini ve sonuçlarını inceliyorum, daha rekabet edilebilir sonuçlar görüyorum, sonra "ümraniye emlak" arama hacmi ve sonucunu inceleyerek kitlemi daha da daraltıyorum ve rekabetin çok daha az olduğunu görüyorum. Normalde benim ilk hedefim yani ana anahtar kelimem emlak olması gerekiyormuş gibi gözükebilir fakat ben böyle bir durumda önem olsam, “ümraniye emlak” > ”istanbul emlak” > “emlak” önem sırasıyla çalışırdım. Tabii ki alt sayfalarımda da işimi ilgilendiren diğer alt aramalar için "ümraniye kiralık ev", "istanbul kiralık ev", "kiralık ev" gibi aramalara da önem verirdim.

Bir örnek daha verelim, diyelim ki girişimcilik ve iş fikirleri ile alakalı bir web sitesi açacağım, burada insanlara bu konular hakkında bilgiler vereceğim. Yine "girişimcilik" ve "iş fikirleri" anahtar kelimelerinin arama sonuç ve hacimlerini inceliyorum. Sonuç olarak iki aramada da orta derece rekabet olduğunu görüyorum. Ve bu ikisini ana hedef kelimelerim olarak belirliyorum. Ama alt kelimeler olarak da "girişimcilik eğitimi", "yeni iş fikirleri" gibi anahtar kelimeler seçiyorum. Bir de alt sayfalar için üzerinde çalışılacak önemli ve ilgili "girişimcilik kursları", "girişimcilik kredisi" gibi aramaları da Adwords Kelime Aracı ile tespit ediyorum.

Rakip Siteleri İncelemek..

Kaliteli ve uzun zamandır hizmet veren sitelerden de bir öngörüye sahip olabilirsiniz. O sitenin başlık(title) ve içeriklerini gözlemleyerek bir sonuca ulaşabileceğiniz gibi Alexa site info aracından da bu site için hangi anahtar kelimeler üzerinden bu siteye ulaşıldığı konusunda bir öngörü sahibi olabilirsiniz. Alexa istatistikleri kendi araçlarının kullanıldığı yerlerden geldiği için bu kesin bir veri değildir fakat aşağı yukarı genel bir bilgi verebilir. Örnek: http://www.alexa.com/siteinfo/mustafayasar.net

Aslında bu konu, kendi web sitenizi analiz etmeniz ve deneyim, gözlemle alakalı bir konu olsa da ben elimden geldiğince yazarak, örneklendirerek bir şeyleri anlayabilmeniz ve analiz yapabilmeniz konusunda yol gösterici olmaya çalıştım.

Bu anahtar kelimeleri belirledikten sonra sıra SEO çalışmalarına geliyor tabi. SEO Yazı Dizisi sayfasını takip ederek sırasıyla eğitimlerimizden/yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Yorumlar (5)

Mehmet
Cok guzel paylasim sagolun
Cevapla
Efkan İŞLER
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler, hemen adwords hesabımdan anlatıma uygun olarak sitemi yapılandırdım.
Cevapla
osman sofular
sitelerle ilgili paylaşmış oldugunuz konular için teşekkürler
Cevapla
Cüneyt Uğuroğlu
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Cevapla
Kenan
Sitemin alexa da anahtar keliömeleri farklı çıkıyor sebebi ne olabilir
Cevapla

Popüler İçerikler