Web Sitesinin Kodlama Tarafında Dikkate Değer Noktalar

seo ve xhtmlBir web sitesi ziyaretçi tarafından ne kadar kullanışlı ve standartlara uygun olursa o kadar iyidir. Bu yazımda kodlama tarafından SEO açısından dikkat edilmesi gereken birkaç noktadan bahsetmek istiyorum.

İnternet dünyası daha kullanışlı ve verimli bir ortam oluşması yönünde devamlı gelişmekte ve yeni yeni standartlar çıkmaktadır. Web dokümanları için herkes tarafından kullanılan kodlama standartlarını www.w3schools.com sitesinde görebilirsiniz. Ayrıca web sitenizdeki hataları validator.w3.org adresinden sorgulama yaparak görebilirsiniz.

SEO açısından kod tarafında en önemli şey, neyin ne olduğunu arama motoru botlarının anlayabilmesi. Örneğin, sayfandaki bir başlık varsa bu başlığı "h" etiketleri kullanarak tanımla ki, botlar bunun bir başlık olduğunu anlayabilsin. Paragraflar için "p", menüler ve listeler için "ul > li" kullanmak gibi. Yani standarda ve mantığa uymak her zaman yararlıdır.

Resimlerin Kullanımı

Resimler bir web sitesi için çok önemli öğelerdir. Çünkü insanlar içeriklerin görsellerle süslenmesini sever. Fakat görselliğe önem verirken, sitenin hızlı olmasının da büyük önem taşıdığını unutmamak gerekir. Bu yüzden resimleri optimize etmek önemlidir. Ayrıca resmin gösterildiği boyut, gerçek boyutuyla eşdeğer olmalıdır. Örneğin: 900x600px boyutundaki bir resmi, html kodunda 180x120 şeklinde göstermemeliyiz, bunun yerine o boyutta resmin başka bir versiyonunu oluşturmalıyız.

Resimler için alt etiketi mutlaka yazılmalıdır. Bilindiği üzere artık resimler içinde ayrı bir arama motoru vardır, dolasıyla resimlerin de ne içerdiği Google tarafından önem taşımaktadır. Alt etiketini kullanarak resmin içeriğini açıklayabiliriz.

CSS ve JavaScript Dosyaları

CSS ve JavaScript gibi kodlamaları dış bir dosyaya yazmalı, web sayfasından bu dosyalar çağrılarak işlevler yerine getirilmelidir. Ayrıca birçok CSS dosyanız varsa bunları tek dosyada birleştirmek ve optimize etmek daha verimli olacaktır. Aynı şey JavaScript konusunda da geçerlidir.

CSS içerisinde resimleri kullanırken CSS Sprite tekniğini kullanmanız hız ve verimi çok arttıracaktır.

Meta Etiketlerinin kullanımını önceden anlatmıştım, bu da kodlama açısından önemlidir. Sitenizin favicon'unun bulunması, conanical url tanımlanması gibi birçok ufak şey sayabiliriz. Hepsi küçük şeylerdir fakat web siteniz hakkında gerek kullanıcılara gerek arama motorlarına bilgi verirler. Bunlar görselliği etkileyecek şeyler değil, fakat eğer internet dünyası gelişiyorsa ve standartlaşıyorsa bizim de buna ayak uydurmamızda yarar var.

Ayrıca Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Olmalı? başlıklı yazımı da okumanızda yarar var.

Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Sen Yap!

Benzer İçerikler