X Neden Bilinmeyeni Temsil Ediyor?

x bilinmeyeniGeçmiş haftalarda pi sayısı ile ilgili bir içerik paylaşmıştım, şimdi de x sayısı ile ilgili bir içerik paylaşmaya yeltenince, kendi kendime dedim ki, "Mustafa, seni matematikçi filan sanmasınlar sonra." :) Aslında matematiğin analitik ve mantık tarafını severim ama bunları paylaşmamdaki neden matematik değil, farkındalık oluşturmak, günlük hayatımızda kullandığımız sıradan şeylerin içerisindeki ilginçliklerin farkına varmak. Kısacası, farkındalık oluşturan ilginç bilgileri seviyorum ve sizinle paylaşmak istiyorum.

Aşağıda paylaştığım TED konuşmasında X sayısının nereden geldiği güzelce anlatılıyor. Ben bu konuşmayı izleyince; acaba daha ne kadar çok bilmediğimiz şey var diye düşündüm ve bir dostumun bir sözü aklıma geldi; "İlim doğudan doğar, batı sahiplenir." Sanırım anlatmak istediği, doğuda ilim önemliydi lakin bir ilmi ya da bir buluşu sahiplenme düsturu yoktu. Bu varsayım doğru mudur, yanlış mıdır bilmem, fakat bu videoyu izleyince düşündürmedi değil hani..

Yorumlar (3)

Ömer TAşcı
yazı ve paylaşımlarınızdan gerçekten çok etkilendim .Alaah yardıcınız olsun.
Cevapla
Gökçe YILMAZ
proje ödevime çok faydası oldu teşekkür ederim. :)
Cevapla
hulya karakelle
gerçekten beğendim herkesin düşündüğü ma kimsenin araştırmadığı bi seyçoğu matematik hocasının bile bunu bildiğini sanmıyorum :)
Cevapla

Popüler İçerikler

 • Meta Tag(Etiketi) Nedir, Nasıl Olmalıdır? SEOya Etkisi Nedir?

  Meta tagları(etiketleri), web sayfalarının bilgi etiketleridir. HEAD etiketleri arasında yer alırlar. Kullanıcılara ve arama motorlarına içerik ve sa..

 • Facebook Hesabını Twitter'a Bağlamak

  Facebook hesabınızdaki paylaşımlarınızın Twitter'da da görünmesini istiyorsanız aşağıdaki işlemleri adıma adım takip ederek işlemi tamamlayab..

 • Twitter Hesabını Facebook'a Bağlamak

  Twitter hesabınızda gönderdiğiniz yazıların ve retweetlerin Facebook profilinizde de görünmesini istiyorsanız aşağıdaki işlemleri adım adım yap..

 • Anlayamıyorum!

  Çok şey yaşıyoruz, farklı şeyler, çok farklı şeyler.. Zorluklar yaşamak, sıkıntı çekmek, iniş çıkışlar, bunların hepsi normal.. fakat ben ..